Objawy Chorób. Cukrzycy, Depresji, Nerwicy, Boreliozy, Cukrzycy

fdfdsfsd Ostre zapalenie gardła i migdałków- zapalenie błony śluzowej gardła i migdałków należą do jednych z najczęstszych zapaleń w praktyce internistycznej. Infekcje mają zróżnicowane nasilenie, natomiast wszystkie łączą się samoograniczającym charakterem. 


Pojęcie anginy wprowadził już Hipokrates i w zależności od specjalizacji można mówić o anginie w przebiegu ostrego zapalenia migdałków lub też w przypadku każdej ostrej infekcji błony śluzowej gardła. 


Choroba może występować w każdym wieku, a najczęściej u dzieci <9rż. 


Objawy kliniczne: 

-Ból oraz drapanie w okolicy gardła
-obrzęk oraz zaczerwienienie gardła 
-kaszel 
-katar 
-podwyższona temperatura ciała 


-powiększenie węzłów chłonnych 


 


Długość trwania infekcji zależy od przyczyny. W przebiegu infekcji wirusowej, objawy zaczynają ustępować po 3-4 dniach. W przebiegu infekcji paciorkowcem objawy trwają nawet 10 dni.  


Na podstawie obrazu klinicznego możemy ocenić prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego- paciorkowcem. Służą do tego odpowiednie skale- Centora/McIssaca a także Walsha. Odpowiedni wynik w skali może pozwolić nam na rozpoznanie zakażenia wirusowego i zaniechanie dalszej diagnostyki lub też w przeciwnym razie skierować pacjenta na dalszą diagnostykę mikrobiologiczną, w przebiegu podejrzenia zakażenia bakteryjnego. 


W leczeniu paciorkowcowego zapalenia gardła stosowane są antybiotyki. Zmniejszają nasilenie objawów a także zmniejszają ryzyko gorączki reumatycznej. Angina spowodowana przez Streptococcus pyogenes powinna być leczona fenoksymetylopenicyliną przez 10 dni.  


Należy pamiętać, że nawet 90% zakażeń gardła jest powodowanych wirusami, a więc nadmierne przepisywanie antybiotyków jest błędne i szkodliwe dla pacjenta.  


Leczenie wirusowego zapalenia gardła to leczenie objawowe, tzn. stosowanie środków przeciwbólowych, przecigorączkowych i przeciwzapalnych, jak np. Ibuprofen, przyjmowanie tabletek do ssania, płukanie gardła czy stosowanie różnego rodzaju miejscowych preparatów odkażających.  

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie